Ce arată datele ASF

Potrivit raportului statistic publicat de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), la sfârșitul lunii septembrie 2026 sistemul de pensii facultative avea 1.152.430 de participanți. În august 2026 erau 1.134.221, ceea ce înseamnă o creștere lunară de 18.209 persoane (aproximativ 1,6%).

Pentru comparație, evoluția istorică poate fi urmărită pe pagina statistici privind numărul de participanți.

Distribuția participanților pe fonduri

FondAdministratorParticipanțiCotă
NN OptimNN Pensii311.84527,06%
Pensia MeaBT Pensii247.11921,44%
BCR PlusBCR Pensii189.88616,48%
Raiffeisen AcumulareRaiffeisen161.01313,97%
NN ActivNN Pensii102.9998,94%
AZT ModeratoAllianz-Țiriac53.7334,66%
Pensia Mea PlusBT Pensii47.1584,09%
AZT VivaceAllianz-Țiriac23.9652,08%
EsențialAegon Pensii8.3630,73%
StabilMetropolitan Life6.3490,55%

Primele trei fonduri însumează aproximativ 65% din participanți. Numărul de participanți nu indică performanța unui fond; pentru randamente și comisioane, consultă comparatorul și paginile fondurilor.

De ce contează numărul de participanți

Creșterea numărului de participanți arată că mai multe persoane aleg să economisească suplimentar pentru pensie. Contribuțiile pot fi plătite de participant, de angajator sau de ambii, iar suma de până la 400 € pe an este deductibilă fiscal. Detalii în articolul despre contribuții și beneficii fiscale.

Datele despre active și randamente din septembrie vor fi analizate separat, în articolele următoare.

Sursă

ASF – Raport statistic privind sistemul de pensii private, Pilonul III, septembrie 2026 (asfromania.ro).

Articol cu scop informativ. Nu reprezintă recomandare de investiții.