Cifrele cheie din septembrie 2026

IndicatorValoare
Active totale8.751,89 mil. lei
Active nete8.736,75 mil. lei
Variație față de august 2026aprox. -268 mil. lei (-2,98%)
Participanți1.152.430

Scăderea activelor într-o lună în care numărul participanților a crescut (vezi articolul despre participanți) poate părea contradictorie. Explicația ține de modul în care sunt evaluate portofoliile.

De ce fluctuează activele de la o lună la alta

  • Evaluarea la preț de piață. Fondurile dețin titluri de stat, obligațiuni și acțiuni. Valoarea lor se recalculează zilnic. Când prețurile obligațiunilor scad (de exemplu, când cresc randamentele cerute pe piață) sau bursele au corecții, valoarea activelor scade, chiar dacă fondul deține aceleași titluri.
  • Plățile către participanți. Lunar, fondurile plătesc sume celor care ating vârsta de pensionare, în caz de invaliditate sau moștenitorilor. Aceste plăți reduc activele.
  • Contribuțiile noi. Contribuțiile lunare adaugă active, dar efectul lor într-o singură lună este de regulă mai mic decât variațiile de piață.

Pilonul 3 are un orizont lung, de 10–30 de ani. Pentru context istoric, consultă evoluția activelor totale.

Distribuția activelor pe fonduri

FondActive (mil. lei)Cotă
NN Optim3.695,2042,22%
BCR Plus1.199,0513,70%
NN Activ1.193,8913,64%
AZT Moderato701,408,01%
Pensia Mea653,437,47%
Raiffeisen Acumulare575,606,58%
Pensia Mea Plus348,333,98%
AZT Vivace275,083,14%
Stabil75,950,87%
Esențial33,970,39%

Mărimea activelor unui fond nu indică performanța sa. Pentru randamente și comisioane, folosește comparatorul.

Ce poate face un participant când vede o lună cu minus

  • Contribuțiile regulate cumpără unități de fond la prețuri diferite în timp, ceea ce reduce efectul unei singure luni.
  • Verificarea periodică a contului este utilă, dar o singură lună spune puțin despre evoluția pe termen lung.
  • Profilul de risc al fondului ales (mediu sau ridicat) ar trebui să corespundă vârstei și toleranței tale la fluctuații. Detalii în ghidul transferului între fonduri.

Randamentele din septembrie vor fi analizate în articolul următor.

Sursă

ASF – Raport statistic privind sistemul de pensii private, Pilonul III, septembrie 2026 (asfromania.ro).

Articol cu scop informativ. Nu reprezintă recomandare de investiții. Randamentele trecute nu garantează rezultate viitoare.